DZIEŃ DOBRY, O CZYM, PO CO I DLA KOGO

Witam wszystkich na mojej stronie internetowej oraz na nowo powstającym blogu.
To, czym się zajmuję, to psychoterapia, pomaganie.
Różne są jego formy. Ten blog w zamierzeniu nie ma służyć pomocą psychologiczną. A co jest jego celem? Kto jest moim wyobrażonym odbiorcą?


Będę zamieszczać tu teksty dla ludzi, którzy lubią czuć i myśleć. Którzy mają potrzebę obejrzeć zjawisko z różnych punktów widzenia, zajrzeć pod podszewkę zdarzeń, podglądnąć przez małą szparkę jakąś wielką tajemnicę istnienia, a choćby jej mały okruszek. Będę pisała dla ludzi, dla których nic nie jest bardzo oczywiste, którzy potrafią zwątpić, dopuścić inny punkt spoglądania na świat, niż swój własny.
Wyobraźmy sobie bardzo skomplikowaną bryłę przestrzenną, oraz krąg ludzi, którzy stoją wokół niej. Każdy ma za zadanie opowiedzieć, co widzi. Każdy opis będzie zupełnie inny, ale wiemy, ze to wciąż jest ta sama bryła.
Tak właśnie można opisywać świat i na tym tutaj mi zależy. Nie chcę przedstawiać jakichś prawd absolutnych. Jedynie zaproponować – o, proszę, tak można na to spojrzeć. Jeśli komuś się to wyda ciekawe, będzie mnie to cieszyć. Jeśli kogoś do czegoś zainspiruje – jeszcze bardziej.
Jeśli ktoś powie – a ja to widzę inaczej, i napisze, jak – podziękuję za nowy punkt widzenia . To, czego tu nie chcę, to dyskusja, czyje zdanie jest lepsze.

A o czym będę pisać?
Nie zawężam się do jakiegoś wyraźnego problemu. Jestem psychologiem i pracuję z ludźmi, więc to będzie wyraźnie na tym blogu widoczne, bo od tego nie ucieknęJ Może pojawią się drobne opowieści, jak ludzie sobie radzą z jakimiś problemami?
Pojawiają się u mnie osoby z depresją, bulimią, nerwicami, z chorobami psychosomatycznymi, a także – z tzw. bólem istnienia czyli z rozważaniami egzystencjalnymi. Zatem wiec te zagadnienia z pewnością znajdą tutaj swe odbicie.
Chciałabym tez tutaj dzielić się wrażeniami z fajnych książek psychologicznych, swymi odkryciami i fascynacjami.
Jest mi bliski świat archetypów, mitów, snów, przypowieści, tradycji kultury, nauce o religii, a także tropienie w różnych naukach, także ścisłych, szeroko pojętej wiedzy o człowieku. Będę wiec zamieszczać swe refleksje.

Skąd taki tytuł?
Im mam więcej lat, tym wyraźniej dostrzegam, że nauka rozszczepia się na coraz węższe wiązki informacji, a umyka w tym wszystkim podstawowy sens – że to wszystko daje nam wiedze o nas samych, o naszych emocjach i odczuwaniu świata.
Chciałabym pokazać, ze czegokolwiek byśmy nie czytali, nawet, jeśli jest to fizyka czy matematyka, nadal jest to o nas. Wszystko jest całością. Dotyczą nas największe i najmniejsze prawdy wszechświata.

To, co ważne – blog będzie absolutnie, nieodwołalnie i niepodważalnie, oraz totalnie subiektywny! Nie aspiruję do wygłaszania prawd oświeconych i zdecydowanie można się zupełnie nie zgadzać z tym co piszęJ Oby tak było. Oby każdy z nas zachował swą indywidualność i mógł być razem z nią szanowany przez innych ludzi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s